Kırmızı Ginseng Nedir?

0

“Ginseng G115”, “Panax Ginseng”, “Kore Ginsengi” ve “Asya Ginsengi” olarak da bilinen Kırmızı Ginseng; Kore’de, Sibirya’da ve Çin’in kuzeydoğusundaki dağlık bölgelerde yetişen ve kökü ilaç yapımında kullanılan şifalı bir bitkidir. Kökünün kırmızı olması sebebiyle “kırmızı ginseng” veya “kırmızı Kore ginseng” olarak adlandırılır.Ginsengin farmakolojik etkisi yetiştiği iklimin şartlarına, toprağın kalitesine ve yağış miktarına göre değişmektedir. Kökün şifalı hale gelebilmesi için yaklaşık 6 yıllık bir süre gerekmektedir ve kök ne kadar olgunlaşırsa faydası o kadar artar.

Yüzyıllardır Çin’de bitkisel tedavi amaçlı kullanılan Kore ginsenginin kökünün, insan vücudu şeklinde olması sebebiyle,  insan vücudundaki her türlü tedavide kullanılabileceği inancı eski zamanlardan beri oldukça yaygındır. Kırmızı Kore ginsenginin metabolizmayı güçlendirici ve enerji verici olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda güçlü bir tonik ve “adaptojen” yani psikolojik stresi azaltıcı özellikte olduğu da bilinmektedir.

Çin kaynaklarında kırmızı Kore ginsengin “Qi” enerjisini arttırdığı böylece yaşamsal faaliyetler üzerinde olumlu etkileri olduğu yazılıdır. “Qi”nin azaldığı; nefes darlığı, ateşli hastalıklar, tansiyon bozuklukları ve bellek yitimi gibi sorunların çözümü Kırmızı ginsengi ile bulunmaya çalışılmıştır.Kore Ginsengi, ginsenosit denen aktif bileşenler içermektedir. Ginsenosit içindeki tedavi edici özellikte olan maddeler diğer ginseng türlerine göre daha aktif olduğu için Panax ginsengin en güçlü ve en yararlı ginseng türü olduğu düşünülmektedir. Kırmızı ginseng vücudun genel sağlığına katkıda bulunarak vücudun farklı sistemlerine etki etmektedir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz