Ginseng Root

0

Kırmızı Ginseng Root

Kırmızı ginseng en az 6 yıllık taze ve soyulmamış ginseng kökünün, 100 derece sıcak buharda en az 3 saat bırakılarak ve daha sonra en çok %15 nem oranlı bir ortamda kurutularak üretilir, bu aşamalardan geçen Ginseng kökü kırmızı rengi aldığından Kırmızı Kore Ginsengi olarak bilinir.

Yapılan araştırmalara2 göre sıcak buhar ginsengin biyo aktivite özelliğini yüksek oranda arttırmaktadır, hatta eğer 120 derecede bu proses gerçekleşirse antioksidan özelliği 8 kat ve kanı sulandırarak damarlarn rahatlama etkisini 32 kat arttırabilir.

Beyaz Ginseng

Beyaz ginseng soyulmuş ginseng köklerinin güneşte veya sıcak hava akımında kurutulması ile elde edilir, yaklaşık olarak aynı içeriğe sahiptir ancak sıcak buharda bırakılmadığından etken maddelerinin etkisi daha azdır.

Amerikan Ginsengi

Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) ginseng ailesinin önemli üyelerindendir ve amerikada 1700’lü yıllardan beri çzellikle kızılderililer tarafından kullanılmaktadır.

Amerikan ginsengi de kızılderililer arasında kutsal bir değere sahipti ve tedavi amaçlı olarak halen kullanılmaktadır.

Amerikan ginsengi daha önce bahsettiğimiz kore ginsengine kıyasla daha fazla Ginsengosid içerir (29) ancak tedavi aşamasına gelindiğinde kore ginsenginin daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür, bunun sebebi tedavi amaçlı kullanılan Ginsenosidlerin miktarı amerikan ginsenginde daha düşük olmasıdır.

Sibirya Ginsengi

Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) her nekadar Ginseng adını taşısa ve aynı zamanda ginseng türleri ile aynı bileşiklere ve etkilere sahip olsada aslında ginseng ailesinden değildir, hatta Amerikada “Sibirya Ginsengi” adı ile satışı isim haklarından dolayı yasaklanmıştır ve Eleuthero ismi ile satılabilmektedir. sibirya ginsengi içindeki etken maddenin adına eleutheroside denir ve araştırmacılara göre immün sistemin çalışmasını teşvik edici özelliğe sahiptir.

Aynı zamanda içerdiği polysaccharides sayesinde kan şekerinide düşürebilir. diğer ginseng tiplerine kıyasla hakkında çok fazla araştırılmış veri bulunmamakta ancak yapılan çalışmalar kore ginsengine kıyasla daha az enerji arttırıcı ve iyileştirici özelliğe sahiptir.

Çin Ginsengi

Çin Ginsengi aslında kore ginsengi ile aynı sayılır ve aradaki farkın daha çok etki farkıdır diyebiliriz, çin ginsengi daha düşük oranda ginsenosid içerdiğinden daha az önerji verecektir, bu sebeple daha çok çocuklarda ve yaşlılarda kullanılması önerilir, güneşte kurutulduğundan beyaz renklidir.

Panax Ginseng

Panax ginseng aslında yukarıda da bahsettiğim gibi Kore ginsenginin bilimsel adıdır, farklı bir ginseng tipi değildir ancak bazı kaynaklarda hatalı olarak farklı olduğu yazıldığından bu yanlış anlamayı önlemek amacı ile ayrı başlık altında yazmak istedim.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz