Panax Ginsengin İçindeki Vitaminler ve Mineraller

0

Ginseng Çeşitleri ve vitaminleri ve Mineralleri

Ginseng, ABD’de en popüler bitkisel takviyalardan biridir, belki de geleneksel kullanımıyla bellek ve enerji düzeylerini arttırmaktadır. Bununla birlikte, diğer pek çok kullanım alanı vardır. Yeni başlayanlar için, ginseng, vücudunuzun zihinsel ve fiziksel strese karşı direnmesine yardımcı olan bir adaptogen olarak düşünülür.

Yararları değerlendirmek için öncelikle farklı ginseng çeşitlerini anlamak gerekir . Her biri benzersiz niteliklere sahip üç büyük çeşit vardır, ancak sadece ikisi aslında ginsengdir:

Amerikan ginsengi ( Panax quinquefolius ): Bronzlaşmış , kıvrımlı kök, tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumlu olduğu düşünülen ginsenosidleri içerir. Binlerce yıldır ginseng kullanan Çin tıbbı, Amerikan ginsengini “serin” bir sakinleştirici tonik olarak düşünüyor.

Asya ginsengi ( Panax ginseng ): Bazen Kore ginsengi olarak da adlandırılan Asya ginsengi, Amerikan ginsenginden farklı oranlarda olmasına rağmen ginsenositler de içerir ve bir adaptojenik ot olarak kabul edilir. Çin tıbbına göre, Asya ginsengi “sıcak” uyarıcıdır.

Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) <: Sibirya ginsengi gerçek bir ginseng değildir ve ginsenosid içermez. Aktif bileşenlerine, bağışıklık sisteminizi uyarması düşünülen eleutherosidler denir.

Bununla birlikte, Amerikan ve Asya ginsengi gibi, Sibirya ginsengi, geleneksel olarak enerjiyi arttırmak, bağışıklık sistemini uyarmak ve ömrünü uzatmak için kullanılan bir adaptogen. 

Ginseng kökü ve  bitkisi içerisinde bulunan vitaminler mineraller ve faydalı maddeler

Ginseng kökü, birçok vitamini (A-kompleks, B1, B2, B12, C ve folik asit) içerir. Ginseng kökünde ve yaprağında bulunan enzimler (amilaz, phenolase), amino asitler, peptidler, steroller, yağ asitleri (Panaxsäure), uçucu yağlar ve ginsenosidler doğrudan beynin sinapslarda saponin hormonunu aktive etmektedir. Ginseng mineraller ve eser elementler bakımından da müthiş derecede zengindir. Doğal “detoks” sağlayan selenyum, germanyum ve Maltol gibi önemli maddeler ginseng te bolca bulunmaktadır.

Zaman modern tıbbın ve bilimin gelişmesi,  ginsengin faydaları ve olumlu etkilerinin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Ginseng çayının ve Ginseng kökünün faydalarını  tek başına sağlayan yeryüzünde hiç bir ilaç yoktur.  Ginseng içerisinde bulunan ginsenoidler ve saponinler zaten başlı başına bir şifa kaynağıdır.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz