Panax Ginseng nasıl yetiştirilir?

0

Ginseng Yetiştiriciliği  ve Nasıl Ekilir Nedir Neye İyi Gelir Faydaları Zararları

Son zamanlar da adını sıkça duyduğumuz Ginseng hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz ginseng nedir ginseng nasıl yetiştirilir ekimi nasıldır faydaları nelerdir zararları varmıdır gibi bilgilerin bulunduğu konumuz aşağıdadır siz de ginseng hakkında bilgi edinmek istiyorsanız ilgili yazımızı okumnalısınız. Ginseng Tohum Çimlendirme Yöntemleri: Ginseng tohumu bir kaç şekilde çimlendirilir.

1- Doğal ortamı olan ormana ekilerek Tohumları bir süre suda bekletin sonra ekeceğiniz yer güneş çok almayan bir yer olmalı. Uygun bulduğunuz yeri biraz üstünden toprağı kaldırıp tohumları yerleştirip üstünü kapatın. üstüne yapraklarla örtün. Bu uygulamayı youtube de bir kaç videoda görebilirsiniz. youtubeden arama yapıp bakabilirsiniz. ama Türkçe aramayın bulamasınız.

2- Birinci yöntemde anlatıldığı gibi sadece orman yerine evde veya bahçenizde ekiyorsunuz geniş saksı veya bahçe toprağınıza tohumları ekiyorsunuz. üstünü ince bir toprakla kapatın. çok az miktar. su veriyorsunuz. fısfısınız varsa fısfıs yardımı ile nemlendirin ve üstünü yapraklar veya samanla kapatın. Not: toprak doğal nemli olmalı yani ormanda toprak gibi toprağınız kuruysa nemlendirip sonra tohumu ekin.

3-Tohumları bir süre suda bekletiyorsunuz. sonra nemli pamuk veya gazlı bez üzerine tohumları yerleştirin. tohumlar çatlama oluştuktan sonra çıkan filizleri dikkatlice toprağa ekin.

Proje Başarıya Ulaşırsa Orman Köylülerine Yeni Gelir Kapıları Açılacak…

Birçok hastalığın tedavisinde ve kozmetik sektöründe kullanılan Kırmızı Kore Ginsengi’nin (Panax ginseng) deneme ekimi çalışmalarına başlandı. Projenin başarıya ulaşması halinde orman köylülerinin gelirlerinde önemli artışlar yaşanması bekleniyor.
web_IMG_4904-1

5.000 yıllık geçmişi olan, kökleri insan vücuduna benzediğinden “insan otu” ismini alan ginseng, güçlü iyileştirme özelliklerinden dolayı botanik ismini Yunancada “Panax” yani “tam iyileştirme” den alır.

Deneme Ekimleri Yapıldı

Birçok hastalığın tedavisinde ve kozmetik sektöründe kullanılan bu bitkinin Türkiye’de yetiştirilmesi hususunda OGM ve Güney Kore Hükümeti’nin işbirliğinde deneme ekim çalışmaları başladı.
web_IMG_6126

Deneme ekimi çalışmalarına 2015 yılı içerisinde deneme alanlarının lokasyon seçimi ve toprak işleme anlamında başladıklarını ve bu işleri tamamladıklarını vurgulayan Yetkililer ise “Bu yıl Mart ayında ise ülkemizi ziyaret eden Güney Koreli uzmanlarla birlikte oluşturulan deneme alanlarında tohum ve yumru ekimi çalışmalarını gerçekleştirdik” açıklamasını yaptı.

Ginsenglerin Boyu 20 cm’ye Ulaştı

Güncel durum itibarı ile yumrudan ekimi yapılan alanlarda ginsenglerin yaklaşık 20 cm boyuna ulaştığını belirten Yetkililer “Ginsengler yapraklanmasını da tamamladı. Günlük olarak meteorolojik ve fenolojik faktörlerin izlendiği ve kayıt altına alındığı deneme parsellerinde yetiştirilen ginsengler, tohum verme safhasına ulaştıktan sonra projede tohum toplama ve yaygınlaştırma safhasına geçeceğiz” dedi.
web_IMG_4954

Proje ile Orman Köylülerinin Refah Düzeylerinin Yükseltilmesi Hedefleniyor

Bu proje ile orman köylülerinin refah düzeylerini artırmayı hedeflediklerini ifade eden
Yetkililer “Odun dışı orman ürünlerinde Dünyada 5 milyar dolarlık büyük bir pasta var. Türkiye olarak biz de bu pastadan payımıza düşeni almalıyız. Bu payı artırmak için Bakanlık olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hayata geçirdiğimiz bu proje ile bu hedefe bir adım daha yaklaşmayı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
web_IMG_4958

Kırmızı Kore Ginsengi Daha Çok Tercih Ediliyor

Ginseng binlerce yıldır uzak doğuda kullanılmasına karşın dünyada ve ülkemizde yaygın kullanım geçmişi en fazla 10 yıldır. Ginseng Siberi’de, Kore’de, Çin’de ve Kuzey Amerika’da uzun yıllardır kullanılan ve bilinen bir bitkidir. En çok adını duyabileceğiniz ginseng çeşidi Kore Ginsengi’dir. Kore ginsengi en çok Kore, Çin ve Sibirya bölgesinde yetişir ancak Kore Ginsengi denmesinin en büyük sebebi bu bölgenin yetiştirilmesi için en uygun bölge olması ve tabii olarak en çok burada yetişmesidir. Kore ginsengi topraktan çıkarıldıktan sonra üretim şekline göre 2 isim alır, bunlar Kırmızı Ginseng ve Beyaz Ginseng’dir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre Kırmızı Kore Ginsenginin etkileri Beyaz Kore Ginsengine göre daha fazladır, bu sebepten en çok Kırmızı Kore Ginsengi tercih edilir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz