Ginseng Yetiştirme ve İşlemesi

0

Kore Ginseng Corp binlerce yıllık geleneğini korumak için hükümet kökenli olan ve parçalanarak kurulan Kore Ginseng Corp, en üst düzeyde önceliğimizi emniyet ve üstün kalite kontrolü için standartlar belirlemiştir. Her bir kök, önceden onaylanmış ve dikkatle derecelendirilmiş çiftliklerde yetiştiriciliği ve büyümesi için 6 yıldır bakım ve gözetim altında tutulur. Çiftliklerimiz, toprağın kapsamlı bir şekilde denenmesinden sonra sözleşme üzerinde çalışırlar ve taze arazinin en doğal koşullarda kullanılmasını sağlarlar.

Hasatta, Kore ginsengi üç aşamalı bir süreçle sınıflara ayrılır: görünüm taraması, doku muayenesi ve ağırlık.

Görünüş taramasında, kesilmiş Kore ginsengi, renk, çatlama ve form gibi standartlara göre Bahçe, Dünya ve İyi sınıflara ayrılmıştır. Doku muayenesinde, ginseng kökleri titizlikle test edilir ve kökün iç yapısını dahi incelemek için yoğun ışığa geçer. Son olarak, kökler mümkün olduğunca toplam 9 derece için ağırlıklara göre sıralanır. Sadece dünyanın en iyi ginseng kökleri ve ürünleri böyle üretilir..

Kore ginsengi köklerinin gerçek fiziksel işleme ve nihai ürünlerin üretimi, dünyanın en büyük ginseng fabrikası da dahil olmak üzere en son teknoloji tesislerimizde gerçekleşir. Geleneksel yöntemleri tamamen modernize edilmiş iyi üretim uygulamaları ile birleştirerek, dünyanın en iyi Koreli kırmızı ginseng üretmek için gerekli sıkı kalite kontrol sistemlerini işletiriz. İşlenmiş ürünlerimiz için kullanılmayan Ginseng sıkıştırılmış, kurutulmuş ve Hanji (narin, geleneksel bir Korece kağıt sarma makinesi) ile dikkatlice kaplanmış bir ahşap kutuya yerleştirilecek. Ahşap kutunun kendisi kağıda sarılır, plastik bir filmle ambalajlanır, vakum-mühürlenir ve geleneksel bir kalay kutusunda doğal olarak korunur ve daha sonra Asya piyasalarında özel el işi ürünleri olarak satılır.

Yetiştirme Süreci

1. Ginseng ekim alanının seçimi ve yönetimi

Ginseng tarımı alanının ideal bir topografyası, kuzey veya kuzeydoğuya bakan geniş bir alan olup, rüzgarları engelleyen herhangi bir nesne bulunmadan iyi drenajlıdır. Toprağı üst toprakla derin toprak katmanları arasında açık bir bölüme sahip olmalı ve humus daha zenginse, ginsengi yetişmesi için daha iyi olur.

2. Tohumları toplama ve cildini açma

Meyveleri güçlü, kırmızı renge sahip olan Temmuz ortasında dört yaşındaki ginseng’den tohum seçin. Güçlü ve sert cildini açtıktan sonra tohumları ilave edin.

3. Ekim

Ekim ayının sonu ile Kasım başı arasındaki tohumları ilave edin.

4. Nakli

Nisan ayının ortalarında ve sonlarına doğru, ekimden iki yıl sonra, kazma ginsengi tohum yatağından filizler ve onları ana alana nakletir.

5. Büyüme süreci

a. Bir yaşındaki ginsengi

Bir kesede üç küçük yaprak oluşur ve ana kök ve yan kök oluşur.

b. Iki yaşındaki ginsengi

img_cul_02

Her birinde iki tane küçük yaprak oluşmaktadır. Yanal kök, tarlada ginseng bitkisine tabi tutulduktan sonra orijinal ana kökte yeni şekillenir.

c. Üç yaşındaki ginsengi

Beş adet küçük yaprak üç tarza yerleştirilmiştir. Çiçek açmaya başlar, kök büyür ve kök şekli sabittir.

d. Dört yaşındaki ginsengi

Beş adet küçük yapraklar dört tarlada oluşur ve kök daha büyük olur.

e. Beş yaşındaki ginsengi

Beş bitkide beş küçük yaprak oluşur ve kök daha büyük olur.

f. Altı yaşındaki ginsengi

Altı adet tarlada beş küçük yaprak oluşur ve insana benzeyen ginsengi figürü oluşur. İnsan vücuduna sağlıklı olan Ginseng’in fitokimyasal maddeleri altı yaşındaki kökte azami düzeye çıkar; Böylece, en yüksek dereceli kırmızı ginsengi altıncı büyüme yılında hasat edilen ginseng ile üretilir.

İşleme Metoduna Göre Ginseng Çeşitleri
Kırmızı ginseng, uzun vadede depolamayı sağlamak için buhar ile kurutulur ve kurutulur. Buharlama işlemi, kök bileşimindeki biyokimyasal değişiklikleri uyararak sağlıklı aktif bileşen sayısını arttırır.

Kırmızı ginsengi

img_about_k_05

Soyulmamış taze ginseng akar ve kurutulur

10 yıl oda sıcaklığında vakumlu paketleme ile

Beyaz ginseng

img_about_k_06

Soyulmuş ot soyulmamış taze ginseng güneş altında kurutulur veya sıcak hava ile

Vakumla paketleme ile oda sıcaklığında 3 yıl

Taegeuk Ginseng

img_about_k_07

Taze ginseng sıcak suya batırılır ve daha sonra kurutulur

10 yıl oda sıcaklığında vakumlu paketleme ile

Taze ginseng

img_about_k_08

Tarlada taze olarak hasat edilen ginseng (hammadde)

Güneşlenmeden 2 hafta (depolama koşullarına bağlı olarak)

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz