Ginseng (Jinseng)

0

Ginseng (Jinseng) Ne İşe Yarar ?

Çin, Japonya, Kore vb. Uzak Doğu ülkelerinde yetişen, geleneksel tedavilerde kullanılan, kazık köklü, otsu ve çok yıllık bir bitki (Panax ginseng).

Özellikle Panax ginseng (Asya ginsengi) ve Eleutherococcus senticosus (Sibirya ginsengi)’ den elde edilen stresi ortadan kaldırmak amacıyla adaptojen olarak akciğer işlevlerini ve kan akımını artırıcı, hafızayı güçlendirici, toksinlerden arınmayı hızlandırıcı olarak ayrıca, yaşam süresini uzatmak ve hastalıklara karşı direnci artırmak için kullanılan bitkisel gıda takviyesidir.

Öncelikle ginseng veya jinseng halk arasında meşhur olan isimlerdendir bununla beraber insan otu da halk arasında meşhur isimlerindendir.

Her ne kadar bizim kültürümüzde olması da geleceğe dönük bunu söylemek pek doğru olmaz çünkü yakın zaman koreli bazı uzmanlar türkiyeye geldiler ve konuda bazı deneyler yaptılar.

Ginseng (Jinseng) Türkiye’de yetiştirilecek

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ginseng bitkisinin deneme ekimi yapıldı.

Şifa kaynağı 'ginseng' Türkiye'de yetiştirilecek

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ginseng bitkisinin deneme ekimi yapıldı.

Beş bin yıllık geçmişi olan, kökleri insan vücuduna benzediğinden “insan otu” ismini alan ve çok yıllık bir bitki türü olan ginseng, güçlü iyileştirme özelliklerinden dolayı botanik ismini Yunancada “panax” yani “tam iyileştirme”den alıyor. Bu bitkinin Türkiye’de yetiştirilmesi konusunda OGM ve Güney Kore Hükümeti’nin işbirliğinde deneme ekim çalışmaları başladı.

Ginsenglerin boyu 20 santimetreye ulaştı

Yakın Zaman  Türkiye’yi ziyaret eden Güney Koreli uzmanlarla, oluşturulan deneme alanlarında tohum ve yumru ekimi çalışmalarını gerçekleştirdiklerini aktaran yetkililer, şu anda yumrudan ekimi yapılan alanlarda ginsenglerin yaklaşık 20 santimetre boya ulaştığını belirti.

Ginsenglerin yapraklanmasını da tamamladığını belirten yetkililer, “Günlük olarak meteorolojik ve fenolojik faktörlerin izlendiği ve kayıt altına alındığı deneme parsellerinde yetiştirilen ginsengler, tohum verme aşamasına ulaştıktan sonra, projede tohum toplama ve yaygınlaştırma aşamasına geçeceğiz.” dedi

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz