Ginseng (Adam otu) ve Adam otu (Mandragora) Arasındaki Benzerlik

0

Ginseng ve Mandragora Arasındaki Benzerlik

Gelelim ginsengin insana benzer şeklinin bana neden başka bir şeyi hatırlatıp ilgimi çektiğine. Küçüklüğümde izlediğim bir çizgi film, animasyon ya da çocuk filminde (hangisi olduğunu tam hatırlamıyorum) karşılaştığım bir sahne vardı. Bir çiftçi, kökü insan biçiminde olan bir bitkiyi topraktan çıkarıyor ve kökte uyumakta olan insan birdenbire çığlak atmaya başlayınca etraftaki insanlar büyük korku ve paniğe kapılıyorlardı. İşte ginsengi görür görmez bu bitki olduğunu düşünmüştüm. Fakat durum öyle değilmiş, ginsengle bazı benzer özellikleri olmasına rağmen burada bahsi geçen bitki yine insana benzer köklere sahip olan Adam otuymuş (Mandragora)

 

Adamotu (Mandragora), patlıcangiller (Solanaceae) familyasından Mandragora cinsini oluşturan sarı ya da mavimsi-mor renkli çiçekler açan bitki türlerinin ortak adı.

Rozet yapraklı ve kazık köklü çok yıllık otsu bir bitki türleridir. Kökleri insana benzediği için, bu isim verilmiştir.

Kökleri % 0,3 oranında hiyosiyaminlerle skopolamin alkaloidlerini taşır. Bundan dolayı zehirli bir bitkidir. Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Halen tedavide çeşitli preparatların terkibinde kullanılmaktadır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.

Bitkisiymiş. Avrupa’nın eski batıl pagan dinlerinde bununla ilgili çeşitli efsaneler ve batıl inançlar varmış. Kökünün topraktan dikkatli çıkarılması gerektiğine, eğer böyle yapılmazsa bitkinin çığlık atmaya başlayacağına ve çıkaran kişiyi önce sağır edip sonra da öldüreceğine inanılırmış. Buna engel olmak için de bitkiyi köpeğe iple bağlayıp köpeğin insanın peşinden koşması sağlanır, kök dışarı çıkınca da köpek ölürken sahibi canlı kalırmış.

ilaç olarak kullanıldığı durumlar olsa da aşırı dozda kullanımının deliliğe yol açtığı da söylenenler arasında. Yaprakları ve çiçekleri benzememesine rağmen köklerinin biçimi benzer olduğu için ginseng ve Adam otu (Mandragora),ile ilgili yazılarda birbirlerine referans verildiği çok görülür.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz