Çin Ginsengi (Jinsengi)

0

Çin ginsengi’ nin gerçekten eski Çin’de varolduğu ancak Panax jinseng’in yerine Codonopsis pilosula olduğu varsayılmaktadır.

Araştırmalar genel olarak, eski ‘Çin ginsengi’ nin Çin tarihsel ve tıbbıyla ilgili kaynaklarda açıkça kaydedildiği gerçeğinden dolayı var olduğuna inanılıyor. Bu “ginseng” in antik Çin’de var olduğunu inkar etmek zor olsa da, gerçek doğasının yeniden incelenmesi de gereklidir. Başka bir deyişle, Çin jinseng hesapları böyle olduğunu söylemediğinden, eski ‘Çin jinsengi’ nin aslında ‘Panax ginseng’ (CA Mey.) Olduğu iddiasına karşı bazı kusurlar yapılabilir. Örneğin, açıklamaya dayalı şekline bakıldığında, ‘Çin Jinseng’, siyah çekirdekli, kıllı saplı ve mor çiçekli. ‘Panax ginseng’, opal tohumu, saçsız sapı ve açık yeşil çiçeği var.

Yetiştirme merkezi bakımından, Çin anakarasının çoğu, yalnızca eski ‘Çin jinseng’inin üretim merkezi olma ününe sahip olan Shanxi eyaletinin Shangdang bölgesi hariç olmak üzere, ginseng üretimi için uygun değildir. Bununla birlikte, Ginseng üreten bölgeler için Çin kaynaklarına bakıldığında, Hepei ve Liaoning eyaleti ile Jiangnan’ın (Yangtze nehri güneyinde) bazı jinseng ilişkili geçmişi olduğunu gösteriyorlar. Böyle bir durum ne olursa olsun, bu bölgeler Panax ginseng’i yetiştirmemişlerdir.

Yukarıda gösterildiği gibi, eski ‘Çin Ginseng’, şekil veya üretim alanları bakımından Panax Ginseng’e benzemekten uzaktı. Bu nedenle, bu çalışma, antik Çin’deki ‘ginseng”in gerçek doğasının aslında Panax Ginseng olup olmadığı konusunda çok yüksek kuşkuculuk olduğu sonucuna vardı. Aksine, eski ‘Çin Ginseng’ ‘inin gerçekten Codonopsis pilosula olan Panax jinseng’den tamamen farklı bir bitki olma ihtimali daha yüksektir. Codonopsis pilosula’nın şekil ve üretim alanlarını incelerken, eski ‘Çin ginseng’ metinlerinin birçok bölümüyle yakından eşleştirilir. Kısacası, ‘Çin ginsengi’ nin gerçekten eski Çin’de varolduğu ancak Panax jinseng’in yerine Codonopsis pilosula olduğu varsayılmaktadır.

İnsan şekline benzerliği nedeniyle Çince ’ insan bitkisi ‘ olarak adlandırılan ginseng in iki farklı çeşidi vardır. Bunlar Asya ginsengi ve Amerikan ginsengidir. Asya ginsengi aynı zamanda Panax ginseng, Çin veya Kore ginsengi, ya da kırmızı ginseng olarak adlandırılır.

Bir başka genel olarak Ginseng olarak bilinen bitki Sibirya ginsengidir (eleuthero). Ancak bu orijinal ginseng sayılmamaktadır zira kökünde “ginsenoit” olarak adlandırılan aktif maddeyi içermemektedir. Ancak  sibirya ginseng, faydaları açısından diğer gerçek gınseng tipleri ile benzer iyileştirici özelliklere sahiptir, benzer ginseng yararları sağlar.

Ginseng kökü 6 yıllık bir yetiştirme süresinden sonra hasat edilir ve tedavi amaçlı kullanılan bitkinin bu bölümüdür.

Ginsengin, bilhassa Asya ginsengi ve Sibirya ginsengi olarak bilinen bitkinin yararlarını anlatan birçok bilimsel çalışma vardır. Ancak, panax ginsengin gücü birçok faktöre bağlıdır, örneğin bu bitkinin gücü yaş ile ilerler bu bitkinin tam olarak yararları sadece bitkiler konusunda derin bilgi sahibi olan bir kişi tarafından çıkartılabilir. Yanlış ellerde, uzun vadeli kullanım için bu bitki fazla kuvvetli veya fazla uyarıcı olabilir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Yorum Yaz